Horvátországban járva felkerestük az ott élő magyarokat, megismertük életterüket, szokásaikat, hagyományaikat. Mindez lehetőséget adott bepillantani a történelmi kapcsolataink világába.
Találkoztunk két iskola iskolavezetőjével és diákjaival. Mindkét iskolában ajándékoztunk is.
Horváthország a Balkán – félsziget északnyugati részén elhelyezkedő állam.
Határos: Szlovéniával, Magyarországgal, Szerbiával, Bosznia-Hercegovinával, Montenegróval.
Az Adriai-tenger partján fekszik.
Tájegységei: Dráva-Száva-vidék: alföld (pl. Zágrábi-medence), dombvidék
Dinári-Hegység, legmagasabb pontja: 1831 m, mészkőhegység
Horvát tengerpart: sok-sok sziget, legnagyobbak: Krk, Cres, Brac, Hvar, Pag, Dugi,
Otok, Rab.
Az ország államformája: köztársaság, pénzneme: horvát kuna,
lakosságának száma: 4 047 000 fő,
fővárosa: Zágráb,
2013 óta tagja az Európai Uniónak. Soknemzetiségű ország, a magyar kisebbség elsősorban a Szerémségben (Duna-Dráva vidékén) él.
Első nap reggel 8 órakor indultunk a Székesfehérvárról, a Vasvári Pál Általános Iskola parkolójából. Udvar határátkelő után érkeztünk Horvátországba. Városnézés keretében ismerkedtünk Eszék városával. A Dráva jobb partján, ősi folyami átkelő mentén felépített település ma újult erővel várja az érkezőket. Sétáltunk a Dráva parton egészen a felújítás alatt álló Dráva-híd mellett. Megismertük a vár épületét és a hangulatos belvárost. Sor került egy fagyizásra is. Idegenvezetőnk felelevenítette Zrínyi Miklós nagyszerű eszéki győzelmét.
Délután találkoztunk a helyi magyar iskola vezetőjével – aki alaposan bemutatta az iskola profilját. Majd elfoglaltuk a szállásunkat Csúzán, a magyarok lakta faluban, s megvacsorázunk.
A második nap reggeli után a Kopácsi-rétre utaztunk, amely a Duna és a Dráva összefolyásánál található, Európa egyik legnagyobb természetes vizes élőhelye. A gyakori áradások miatt ősállapotban fennmaradt, ma már szigorúan védett térség az Európa Amazonaszának is nevezett Mura-Dráva Bioszféra Rezervátum része. Szakvezetéssel kísért sétahajózásra indultunk, a hajóról nagyon sok madarat csodálhattunk meg. Az időjárás is kedvező volt.
Megtekinthettünk egy interaktív kiállítást is.
Később Kórógyra utaztunk, a Valkó folyó partján fekvő magyar településre, mely sokat szenvedett a háborúban, de lakói újjáépítették. A helyi magyar iskola diákjai egy kis műsorral fogadtak bennünket. Bekukkantottunk az iskola tantermeibe is. Az aulájában egy szép idézetet olvashattunk: „Egyenként hangjegyek vagyunk, de közösen egy művet alkotunk!” Majd a szomszédos Szentlászlót kerestük fel. Ezután Kiskőszeg következett. A Bán-hegyről a Dunára nyíló szép kilátásban gyönyörködünk. Csodás volt a hármas határ természeti látványában gyönyörködni. Csoportfotót is készítettünk. Napunk utolsó állomása Nagybodolya volt. Ekkor, mintha esőövezetbe jártunk volna. Este ismét vacsora volt Csúzán.
A harmadik napon reggeli után tovább utazunk és városnézésünk során Zágrábot, a fővárost néztük meg alaposabban: a Szent István székesegyházat, melyet I.László magyar király alapított István király tiszteletére, a Piac teret, a káptalan-negyedet, a Vár-negyedet és a Szent Márk templomot, a Tűztoronyot, a Jurisics teret, mely megannyi magyar emléket is rejt magában.
Idegenvezetőnktől mindig bőséges ismereteket kaptunk. Zágrábból dél felé vettük az irányt és a Bakari-öböl fölött ereszkedünk le az Adriai tenger partjára. A kora esti órákban elfoglaltuk kraljevicai nevű szállásunkat, majd vacsora következik. A vacsora után megtapasztaltuk a tenger sós vizét, sétálva a parton.
A negyedik napon reggeli után Fiumébe indultunk. Gyalogos városnézés keretében ismerkedtünk az egykori, a Magyar Királysághoz tartozó híres kikötővárossal. Történeteket hallgattunk az itt szolgáló Lehár Ferencről, valamint Horthy Miklósról, Baross Gáborról és a többi híres magyar emberről, akiknek kötődésük volt a városhoz. Ezután autóbuszra szálltunk, és a város fölé magasodó Trsat hegységre kaptattunk fel.
Felsétáltunk a Frangepán várhoz, ahonnan gyönyörű volt a rálátás a városra. A következő városka Abbázia (Opatija) volt. Hangulatos utcáin tettünk egy könnyű sétát. Számos művész, politikus, arisztokrata töltötte itt pihenő idejét.
Majd zenésen Magyarországra indulunk.
Csáktornyán megállva megismerkedünk a Zrínyi család ősi fészkével. Sétáltunk a városban egy keveset a vár területén. Autóbuszra szálltunk, és Letenye határátkelő érintésével Magyarországra, az esti órákban pedig Székesfehérvárra, a Vasvári Pál Általános Iskola parkolójába érkeztünk a szülők nagy örömére.
A beszámoló alkotói:
Farkas Noémi 8.a és Pothorszki Petra 8.b osztályos tanuló