Ság hegyi kirándulás a természettudományos munkaközösség szervezésében

2019.10.05.


Az első állomás a Kemenes Vulkán Park volt. A park egy óriási egyedülálló kiállítás, mely közel 1000 m 2 -nyi területen mutatja be bolygónk vulkánosságát. Az intézmény a modern és a hagyományos múzeum egyfajta keveréke. A látványos és interaktív tárlatban minden korosztály megtalálhatta az érdeklődési körének megfelelőt. Az épületben: Felfedező-terem, Tűzhányóterem, Naprendszer-terem, Szimulációs terem és Sághegy-terem található.
A gyerekek csapatokban internetes online feladatok mentén ismerhették meg a Ság hegyet. A második állomás a Sághegyi Múzeum volt, a harmadik pedig a Vulkános tanösvény.
Sághegyi Múzeum kreatív ötletekkel, egy interaktív, szeretnivaló kiállítás segítségével mutatta be a táj természeti és kultúrtörténeti értékeit, kiemelve benne az Eötvös ingát.
A Ság tanúhegy Vas megye keleti részén, a Kemenesalján. 279 méter magasan emelkedik Celldömölk fölött. 1891-ben a hegy platóján végzett méréseket Eötvös Loránd a róla elnevezett torziós ingával. A környező síkságából 150 m-re kiemelkedő hegy egy 5 millió éves tűzhányó maradványa.

A kiránduláson 40 tanuló vett részt, kik az első meghirdetés után 4-5 nap múlva jelezték részvételi szándékukat a kirándulásra. Külön öröm számomra, hogy a 6. évfolyam jelentkezett a legnagyobb létszámmal, mert a fizikát most kezdték el tanulni. Köszönet az iskolai alapítványnak és Barna Tímea szülőnek, hogy kirándulásunkat anyagilag támogatták.
A kirándulás nem jött volna létre ha, a kirándulás szervezéséhez segítő támogatást nem kapok Böhmné Fekete Margit természettudományos mk. vezetőtől és Heer Anta biológia szakos kolléganőmtől.

A kirándulást követően minden résztveő emléklapot kapott.

Tóth István
szervező tanár

Beszámolók



Amikor István bácsi bejelentette, hogy lehetőség van a Ság-hegyre tanulmányi kirándulásra menni, sokan izgatottak lettünk. Viszonylag sok hegyen jártam már, többek között a Bükkben, a Bakonyban és a Vértesben. Mindegyik túrázásom kellemes élmény volt számomra, de a túrák közül még is kiemelkedik a Ság-hegyi kirándulás.
Október 5-én reggel 7:30-kor találkoztunk az iskola előtti kis parkolóban. A borús és hideg ellenére mindenki megérkezett, nagyon izgatottak voltunk. Mindenki felszerelkezett enni- és innivalóval, de főként nassolni valókkal. Margit néni ellenőrizte a létszámot és jelenlétívet íratott alá mindenkivel. Miután alkészültünk megérkezett a busz is, ami elvitt bennünket egy gyönyörű és érdekes helyre.
Az út kicsit hosszú volt, de ez a szép hely és az izgalom feledtetett velünk mindent. Megismerkedhettünk a környezetünk minden apró szépségével. Megérkezésünk után megreggeliztünk és megnéztük a Kemenes Vulkán Parkot, Itt egy érdekes előadást hallgattunk meg a Ság hegy kialakulásáról, a vulkánok működéséről, a pusztító tevékenységükről, a leggyakrabban kialakuló ásványokról, a lefontosabb alkotó kőzetekről és ezek bányászatáról. Felkészülésem során a növény- és állatvilágról is sokat olvastam, de erről itt nem tettek említést. Megnézhettük a vulkanikus kőzeteket, és közelről megvizsgálhattuk a kihűlt vulkánokból kialakult kőzetek sokszínűségét. Számomra ez nagyon érdekes és különleges volt.
Az előadás után megnéztük a Sághegyi Múzeumot, mely mellett Eötvös Lóránd emléktáblája látható. A Sághegy Múzeum ötletekkel teli interaktív kiállítás. Bemutatta a táj természeti és a kultúrtörténeti értékeit, a Ság hegy régészeti anyagának egy részét, a bányászat és a szőlőművelés történetét. A múzeumban megtekinthető az eredeti Eötvös inga továbbfejlesztett változata. István bácsi az iskolában elkészített modellel is szemléltette az inga működési elvét. A múzeum körül kisebb kőpark is található. 10 hatalmas kőtömb történetéről szerezhettünk ismereteket. Itt a Seppo programmal internetes feladatokat oldottunk meg. A Ság hegy tetején lenyűgöző panoráma várt bennünket. Fotókat is készítettünk. A Vulkán tanösvény mentén sok internetes faladat várt bennünket. A túra végére érve a múzeum előtt Anita néni és Margit néni készített egy-egy csoportképet. Mindezek után elindultunk hazafelé. Az út másfél óra volt hazáig.
Az én kis csoportom élvezte a túrát. Mindenki nagyon elfáradt, de igazán kellemes élményekkel, új információkkal gazdagodhattunk ezen kirándulás alkalmával. Remélem lesz még hasonló kirándulásban részem, hiszen rengeteg gyönyörű nevezetes hely van, amit érdemes meglátogatni. Azóta is szívesen emlékszem erre a túrára, egy örök élmény marad.



Kissé borús időben, de annál jobb hangulatban indult egy busznyi felsős csapat Margit nénivel, Anita nénivel és István bácsival a Ság hegyre egy tudományos kirándulásra.
A 279 méter magas Ság hegyről és Kemenesaljáról sok érdekes és hasznos ismeretet hallottunk. Megtudhattuk, hogy a bányászat a Ság hegy esetében nemcsak a gazdaság miatt volt fontos, hanem segített a hegy kialakulását is alaposabban megismerni. Bár a hegy eredeti formáját jelentősen átalakította.
Első megállóhelyünkön, a Kemenes Vulkánparkban előadást hallhattunk arról, hogy a hegyet létrehozó vulkán kb. 5 millió éve volt aktív. Szerkezetét a vulkáni por és az arra rázúduló láva alakította ki. Ebből alakult ki a kemény bazalt. Az időjárás jelentősen formálta, formálja még ma is a hegy felszínét. Eredeti magassága 291 méterig emelkedett. A bányászat során keletkezett kráter falai megmutatják az egykori vulkán működésének szemmel látható nyomait. A Vulkánparkban töltött idő alatt filmet is láthattunk több, még ma is működő vulkánról kitörés közben. A csapat nagy csendben nézte, milyen hatalmas pusztításra is képes a forró láva, por és hamu felhő. Jó volt hallani, hogy ezeket a jelenségeket ma már előre jelezni tudják a szakemberek, ezzel sok-sok ember életét megmentve a tragédiától. Egy másik teremben kőzeteket nézhettünk meg, de élmény volt a naprendszer-teremben látni, hogy más bolygókon is vannak vulkáni eredetű hegyek. Az épületből tovább tanösvényen haladtunk, ahol szemléletes táblák jelezték az érdekességeket, tudnivalókat. Utunk az Eötvös-emlékoszlophoz vezetett, ahol István bácsi előadást tartott Eötvös Lóránd magyar fizikusról, az általa feltalált ingáról és annak működéséről, fontosságáról. Itt végre kiderült, mit is rejt István bácsi féltve őrzött csomagja (amiről mi azt gondoltuk, hogy bogrács-állvány és nem is értettük miért is hozta el velünk az útra?). Tanáraink nagyon készültek erre a kirándulásra, István bácsi elkészített nekünk egy „mini” Eötvös-ingát! Így kiderült, hogy mégsem bográcsozni fogunk, hanem saját szemünkkel láthatjuk az ingát működés közben.
A Sághegyi Múzeumban őstörténeti, földtörténeti és kőbányászati kiállítást láttunk.
Itt már izgatottan készült a csapat a Seppo nevű programmal és a telefonjainkkal történő játékos feladatmegoldásokra. A játék játszható volt a kiránduláson, a választott terület térképe lett maga a játéktábla. A kísérő tanárok elkészítették a feladatokat a játékhoz, amiket mi csapatokban oldottunk meg mobiltelefonok segítségével. A mindenki számára hozzáférhető internetről István bácsi gondoskodott. A sok izgalmas, érdekes történéssel gyorsan eltelt a nap. Késő délután elindultunk hazafelé. Még az időjárás is megajándékozott bennünket, egy gyönyörű szivárvánnyal köszönt el a kis csapattól. Amikor írom ezeket a sorokat, most is jól esik visszagondolni a kirándulásra, életre szóló élmény volt. Köszönjük szépen, hogy elmehettünk! Ajánlom mindenkinek, ha egy kellemes kirándulást terveztek.



Képek




Videó


Térkép





Nagyobb térkép

Zoom-vetítő forrás: Fancybox